Operační systémy
Je soubor programů, které umoňují vyuívat technické a programové vybavení počítače, řídí jeho činnost, zaji?uje efektivní zpracování aplikačních programů. Je obecně tvořen dohlíecím programem a jeho činnost je řízena řídícími příkazy. Operační systém ovládá řízení prostředků výpočetního systému - procesor, operační pamě?, periferie atd.
Základní funkce operačního systému:
Operační systém můeme rozdělit do dvou částí:
Základ operačního systému obsahuje programy pro zavedení operačního systému do operační paměti, programy pro obsluhu periferních zařízení, pro obsluhu souborů, programy pro zavedení uivatelských programů do paměti a jejich sputění.
Roziřující komponenty jsou programy na úrovni uivatelských programů, jsou dodávány výrobcem a slouí k zajitění některých důleitých funkcí např. archivace souborů, formátování atd.
Stručný popis některých operačních systémů:
1. MS DOS
Je jednouivatelský, je schopen pouívat informace pouze z jednoho vstupního zařízení. Je jednoprogramový, podporuje sputění a běh pouze jedné úlohy (výjimku tvoří sluební programy PRINT). Tvoří hierarchickou strukturu - systém je rozdělen do několika částí, mezi kterými je definováno rozhraní, jeho prostřednictvím mezi sebou jednotlivé části komunikují.
2. UNIX
Je víceúlohový (lze spustit více ne jednu úlohu), víceuivatelský (můe na něm pracovat několik lidí najednou. Je upraven pro různé mikroprocesory a rozličné architektury počítačových sítí. Vyhledávaný pro svoje zabezpečení, roziřitelnost. Větina světových serverů na Internetu běí na nějaké "odrůdě" Unixu. V poslední době se hodně roziřuje Linux, verze volně dostupná na Internetu
3. WINDOWS NT
Je určen pro sí?ový software. Vznikl v roce 1984. Velice pouívaný ve firmách pro svoji stabilitu a zabezpečení (oproti standardním Windows 95/98, které jsou pouze grafickou nadstavbou na oper.sys. MS-DOS).
4. NOVELL
Je to sí?ový software, je pamě?ově orientován. V některých ohledech předčí Windows NT, hlavně v adresářových slubách. V Čechách pouívaný hlavně na mení lokální sítě (LAN) ve kolách, firmách apod.