Nejstarí české kroniky autor: Hudeček Ondřej Díky moc! |
Stáhněte si referát
ve formátu MS Word |
Za nejstarí literární ztvárnění naich dějin můeme povaovat takzvané Moravsko-panonské legendy. To jest legendy o ivotě Konstantina a Metoděje, světců je k nám v 9. století přinesli křes?anství. Tyto legendy byly sepsány v 10. století. Tyto legendy jsou napsány staroslověnsky (církevně slovansky).
Po pádu říe Velkomoravské nebyly ji styky se slovanským východem tak časté a Přemyslovci podporovali římskou církev a latinské vzdělání. Výrazem toho je nae nejstarí kronika, jejím autorem byl děkan kapituly praské Kosmas, který svou rozsáhlou kroniku napsal latinsky pod názvem Chronica Bohemorum. Tou se stal zakladatelem českého dějepisectví. Vznikla za období přechodného vítězství latiny v 11. století. Vyniká svým uměleckým podáním, které svědční o velké vzdělanosti autora (studoval v Lutychu). Po literární stránce se zřejmě nechal inspirovat antickými autory, jako byl Vergilius, Ovidius a Horatius, ale jeho tvorbu ovlivnili i novolatintí autoři a bible.
Jeho kronika je rozdělena do tří knih, přičem I. kniha začíná potopu světa, pokračuje příchodem praotce Čecha na nae území, líčí vládu Krokovu i Libuinu, Přemysla, dívčí válku, kníete Oldřicha a Boenu, Břetislava a Jitku a končí smrtí Jaromíra roku 1038.
II. kniha líčí, jak roku 1039 přenáí Břetislav a mnich ebíř z Hnězdna tělo sv. Vojtěcha. Končí nastoupením Břetislava Mladího.
III. kniha je dovedena a do roku Kosmovy smrti 1125.
Za posledních Přemyslovců na přelomu 13. a 14. století k nám proniká západní rytířská kultura, jejím plodem je takzvaná česká Alexandria. Je to rytířský epos o Alexandru Velikém, napsaný sice podle latinské předlohy, ale česky a makedonský hrdina pokřes?antěn a početěn. Neznámý autor byl zřejmě vyí lechtic, který dával Alexandra za vzor českým panovníkům.
Kronikářským dílem ve vlastním slova smyslu je takzvaná Dalimilova kronika. Její autorství bylo zřejmě nesprávně přiřazeno Dalimilu Meziříčskému. Autor není známí, usuzuje se vak, e se nejedná o aristokrata. Tomu nasvědčují vcelku demokratické názory např. na sňatek Oldřicha a Boeny. Toto je dílo je hlavně významným pro poznání staročetiny.
Závěrem bych rád porovnal obě kroniky. Zatím co Kosmova kronika je psána latinsky pod vlivem antiky. Dalimilova je psána česky a ve verích. Co do hodnověrnosti je Kosmova spolehlivějí. Sám uvádí, e v I. knize čerpal z vyprávění starců,od II. u vycházel i z vyprávění svědků a dále i z osobních proitků. Kosmas jako nepřítel slovanské bohosluby potlačuje vechny zprávy o ní. Údajný Dalimil je naopak vlastencem a dokonce i proti německým aktivistou. Z Kosmova díla čerpalo a stále čerpa mnoho lidí a knih.
Já sám sem čerpal z četby Kosmovy kroniky české, vydání Melantrich roku 1947, které přeloil a upravil Karel Hrdina, z Internetu a z vyprávění starců a vzdělanců.