Úlohy umělé inteligence Autor: Neznámý Díky moc! |
Stáhněte si referát ve formátu MS Word |
Teorie umělé inteligence se pokouí převést funkce ivého organizmu na neivé stroje. Snaí se rozpoznat a formulovat funkce přirozené inteligence tak, aby tyto funkce mohly být zkonstruovány a vyuity při návrhu neivých strojů.
Obvykle říkáme, e nějaká úloha patří do oblasti umělé inteligence, pokud člověk při řeení této úlohy pouije to, co pokládáme za inteligentní postup. Bohuel slabým místem této "samozřejmé" definice je to, e "inteligentní postup" je pojem velice mlhavý a těko měřitelný. Větinou proto posuzujeme inteligentní chování podle projevů nebo schopností řeit různé úlohy.
V reálném světě existuje mnoho faktorů, které ovlivňují mnoství moných variant. Přitom za inteligentní vyřeení úlohy se větinou nepovauje pouhé procházení vech variant a na základě porovnání vybrání té optimální (nehledě k tomu, e v některých případech toto není ani moné - existují úlohy, které zahrnují takové mnoství variant, e ani současné nejrychlejí počítače by nedosáhly výsledku v přijatelném čase). Obecně se soudí, e čím méně neúspěných variant systém analyzuje, tím se jeho chování jeví inteligentnějí.
V oblasti Umělé inteligence se existuje 10 úloh, které jsou povaovány za jakési měřítko při rozhodování zda-li je systém "obdařen" umělou inteligencí nebo ne. Bylo by zajisté moné určitě nalézt jetě nějaké dalí úlohy, ale pravděpodobně by se vdy jednalo o nějakou variantu zmíněných úloh. V této práci se proto soustředíme pouze na těchto základních 10 úloh.
Pokud by nějaký systém uměl řeit vechny tyto úlohy, byl by povaován za inteligentní. V praxi se vak větinou jedná o kombinaci schopností řeit lépe či hůře některé z daných úloh. Tato kombinace pak určuje "výslednou inteligenci" systému (toto ovem platí i o inteligenci přirozené)