Krev, Klouby a kosti
Krev
- je důležitá tekutina, sestávající z plazmy, krevních destiček, červených a bílých krvinek. Dospělý člověk má asi 5,5 l krve, která cirkuluje systémem krevních cév. Krev vyrovnává tělesnou teplotu, přenáší do buňek živiny a kyslík, odvádí zplodiny látkové výměny, roznáší hormony a enzymy, je součástí obranného mechanismu těla a udržuje stálost vnitřního prostředí – homeostázu.
Plazma je světlá tekutina asi ( 90% vody, obsahující 8% organických látek ( bílkoviny, cukry) a 1% anorganických látek (hlavně chlorovodík), které udržují osmotickou hodnotu plazmy, blížící se fyziologickému roztoku.
Krevní destičky jsou bezjaderná tělíska různého tvaru. Tvoří se v kostní dřeni. Hromadí se zejména v místě poranění, kde vyvolávají srážení krve.
Bílé krvinky jsou velké jaderné buňky nestálého tvaru. 1 mm krychlové krve obsahuje až 8 tisíc bílích krvinek. Červené krvinky jsou bezjaderné, uprostřed ztenčené buňky. 1 l krve obsahuje kolem 5 milionů červených krvinek.
Klouby a kosti
Kosti kostry se stýkají v mnoha spojích nebo kloubech. Pevná spojení, která nedovolují pohyb jsou sutury ( např. na lebce). Většinou jsou spoje pohyblivé a dodávají tělu značnou pružnost.
Závěsný kladkový kloub umožňuje pohyb jen v jedné rovině (např. kolenní kloub).
Plochý kloub má malý rozsah pohybu umožňuje jen posun, který omezují kloubní vazy. Je např. mezi kostmi zápěstí nebo obratli.
Kulovitý kloub s jamkou je nejohebnější kloub (např. kyčelní). Pohybovaná kost má kulovitou hlavici, která zapadá do pouzdra stabilní kosti. Pohybovaná kost se může otáčet v několika směrech.
Kost je pojivová tkáň, zpevňená uhličitanem a fosforečnanem vápenatým. Prožnou ústrojnou součást tvoří ossein. Osteocyty to znamená kostní buňky jsou v dutinkách mezi koncentrickými lamelami kostní hmoty v anorganické hmotě. Kosti jsou tvořeny houbovitou kostí, která je v krátkých nebo plochých kostech např. kosti hrudní a vyplňuje konce dlouhých kostí např. kosti stehenní. Je tvořena sítí trámků s mnoha velkými prostorami, vyplněnými červenou kostní dření.
PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT