Hl.strana - Maturitní otázky - Referáty (Moje referáty) - Plesy (Tipy,Firmy) - Vysoké školy - Kurzy - !SHOP!

Vitamíny skupiny B

Info - Tisknout - Poslat(@) - Uložit->Moje referáty - Přidat referát

Vitamíny jsou životně důležité organické sloučeniny, které mají velký význam pro stavbu našich buněk a tkání, pro růst a vývoj organismu. Protože náš organismus není schopen tyto látky sám vytvářet musíme je do těla dodávat. Vyjímkou nejsou sni vitamíny B skupiny, bez kterých by se náš organismus neobešel. Jsou dobře rozpustné ve vodě, obsahují dusík a účinkují už při relativně malých dávkách. Mezi vitamíny skupiny B patří celá řada vitamínů
B1- Thiamín je proti únavě a působí příznivě na nervový systém. Organismus neumí vitamín B1 skladovat, a navíc má v těle mnoho nepřátel, jedním z největších je káva. Rovněž větší množství čaje dokáže likvidovat thiamín v těle. Denní doporučená dávka je 1,5 mg , potřeba roste při velké fyzické námaze, při stresu apod to se denní potřeba může vyšplhat až na 3 mg.
Nedostatek thiamínu se projevuje nespavostí, špatnou koncentrací, dále se může dostavit i deprese nebo melancholie.
Nejlepším zdrojem thiaminu je pivovarské droždí, brambory, fazole. Dále se vyskytuje ve vepřovém mase, lískové a vlašské ořechy, drůbež, ryby.
B2- Riboflavin pomáhá spalovat cukry. Snáší dobře vysoké teploty, reaguje na světlo. Proto není vhodné vařit bez přikrytí hrnce pokličkou. Denní doporučená dávka je stanovena okolo 1,5 – 1,7 mg.
Nedostatek riboflavinu se projevuje například, pálením očí, mastící se vlasy, drobné svráštěliny.
Zdroje vitamínu B2 jsou pivovarské a pekařské droždí, mléko, vejce, kakao, tvaroh, vepřové, hovězí a telecí maso, ořechy, brambory, ryby
B3- Niacin je někdy nazývaný nikotinamid, bez něj v podstatě nemůže vůbec pracovat mozek. Napomáhá při likvidaci některých složek cholesterolu a některých tuků v těle. Denní potřebu různé organizace uvádějí jinak, nejčastěji 15 – 30 mg.Při alkoholu, požívání většího množství sladkostí, potřeba roste.
Nedostatek niacinu se projevuje nespavostí, podrážděností, poruchou soustředění.
Zdroj niacinu je opět pivní droždí, dále játra, tuňák, krocan, .Dále je obsažen v semenech slunečnice, ve fazolích a hrachu.
B6- Piridoxin je součástí enzimů a je důležitý při metabolismu tuků a bílkovin. Pomáhá léčit např. akné nebo ledvinové kameny. Denní Doporučená dávka se pohybuje okolo 2 mg.
Nedostatek vitamínu B6 se projevuje zapomnětlivostí, nebo např. cukáním víček.
Tak jako u ostatních vitamínů skupiny B, je důležitým zdrojem piridoxinu droždí, brambory, fazole, vepřové maso, vejce. Dále např. banán, zelí, mrkev, ořechy, kuřata a ryby.
B12- Kobalamin hraje důležitou roli pro správné fungování nervové soustavy, je užíván jako lék proti amenii. Denní potřeba je uváděna okolo 5 mcg (1 miligram = 10 milicentigramů ).
Nedostatek kobalaminu způsobuje většinou zároveň i nedostatek vitamínu B1.
Nejlepším zdrojem jsou játra, a dále droždí. Doporučuje se sníst játra alespoň jednou za týden.
Kromě těch nejdůležitějších vitamínů B1, B2, B3, B6, B12 patří do B skupiny ještě biotin, cholin, kyselina listová, kyselina pantotenová a kyselina paraaminobenzoova.

PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT