Národní parky USA
Národní parky USA
Yellowstone
Leží ve Skalnatých horách, ve státě Wyoming, v severoamerickém horském pásmu číslo jedna, a příhodně se nazývají ,,korunou kontinentu". Je to pozoruhodný svět sopouchů, horských pramenů a gejzírů, kterých je tu přes 200. Známý je Starý mohamedán, který se objevuje každých 28 minut. Zhruba před 15 000 lety sem přišli kočovní lovci a sběrači. Když sem na sklonku 18. století dorazili bílí cestovatelé, žili zde příslušníci severoamerického indiánského kmene Siksika, Šošoni a prérijní Indiáni. Je to nejstarší národní park, byl založen v roce 1872. Rostou tady hořce a žije los americký, vidloroh, jelen wabi a ve vysokohorských oblastech se pase ovce tlustorohá.
Colorado
Národní park leží ve státě Colorado a protéká jím stejnojmenná řeka, které se během let podařilo vyhloubit 19 kaňonů. Nejznámější a největší je Grand Canyon, nad jehož rozměry - 460 km dlouhý, 30 km široký a více než 1,6 km hluboký - zůstává rozum stát. Každoročně jím prochází 5 miliónů návštěvníků. Velký kaňon má dva okraje severní (North Rim), který je vzdálený 320 km od jižního (South Rim). Severní okraj lemují lesy borovic, smrků pichlavých a osik. Horské louky se na jaře rozzáří jasnými barvami různých květin. V lesích žije jelen ušatý a datel, spolu se vzácnou běloocasou formou veverky ušaté, jejíž standardně vybarvené populace žijí na jižním okraji. Na vrcholcích hor je současná svrchní vrstva půdy a dno kaňonu tvoří 2 miliardy let stará břidlice. Právě zde rostou kaktusy, agáve a larea trojzubá. Během dne, kdy teploty dosahují až 38oC, krouží na obloze orli skalní, krkavci, zpěvní ptáci a kolibříci. Při úsvitu a za soumraku vycházejí ze svých úkrytů pouštní leguáni, ovce tlustorohé a vzácně jsou k vidění i pumy. V kaňonu je přes 70 peřejí a první expedice, která se vydala podél řeky Colorado se uskutečnila v roce 1859.
Denali
Denali leží na Aljašce, která oplývá neuvěřitelným množstvím a neobyčejnou rozmanitostí volně žijící zvěře. Nikde není poznat drsné vnitrozemí Aljašky lépe než v národním parku Denali, který zaujímá plochu 24 300 km2 . Korunou jeho krásy je hora McKinley, v jazyce severoamerických Indiánů Denali, což znamená "vznešená". Se svými 6194 m je nejvyšším vrcholem Severní Ameriky. K vidění je tu 37 druhů savců a 159 druhů ptáků. V parku žije sob karibu, ovce aljašská, liška, grizzly, vlk a rosomák. V největší známé hustotě na km2 zde hnízdí orel skalní. Spolu s ním zde naleznete dalších 17 druhů sov, jestřábů a sokolů. V lesích převládá smrk sivý a smrk černý, které doplňují různé topoly a bříza. V létě tundra doslova exploduje květy a různými plody.
Yosemite
Národní park Yosemite leží v pohoří Sierra Nevada, které je 690 km dlouhé a táhne se mezi Kalifornským centrálním údolím a rozsáhlou pouští na východě státu. Je to místo neuvěřitelné krásy: vznešené horské vrcholy, ledovci vyhloubená údolí v pozadí lemovaná útesy, lesíky obřích sekvojí, alpínské louky, jezery posetá krajina, vodopády v mlžném oparu a divoké řeky. Neustálá snaha Johna Muira vedla v roce 1890 k založení národního parku. Od poloviny 19. století, kdy byli zdejší původní obyvatelé téměř vytlačeni, se Yosemitské údolí stalo turistickou atrakcí a bylo třeba ho uchránit. Každoročně tudy prochází až 4 milióny návštěvníků. Většina z nich prochází 11 km dlouhé Yosemitské údolí, které tvoří méně než 1 % z celkové rozlohy 3 000 km2 . Známá je také El Captain, strmá žulová stěna tyčící se do výše 1220 m nad údolím, nebo Half Dome, masívní žulový monolit, či Yosemitské vodopády ( Vernalské, Bridalveilské a Nevadské), které jsou nejvyššími v Severní Americe. V parku roste na 37 druhů stromů, mezi které patří jedle, borovice a sekvoje obrovské. Některé stromy jsou až 3 000 let staré, průměrně dosahují výšky 75 m a v průřezu mají 6 až 7,5 m. Z květin na zdejších loukách na jaře a v létě rozkvétají božskokvět zahradní, kejklířka a stračka. V údolích žijí jelen ušatý a mýval, v horách baribal, kojot, liška šedá, svišť, jezevec a pišťucha. V parku je také více než 220 druhů ptáků. V nižších nadmořských výškách je to sojka Stellerova, datel zlatý, vlhovec, ve vyšších polohách ořešník a sýkora. Nad údolím se někdy vznáší orel skalní. K raritám patří strakapoud mniší, puštík vousatý a sokol stěhovavý.
PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT