Hl.strana - Maturitní otázky - Referáty (Moje referáty) - Plesy (Tipy,Firmy) - Vysoké školy - Kurzy - !SHOP!

Vědci oživili prastaré organismy

Info - Tisknout - Poslat(@) - Uložit->Moje referáty - Přidat referát

VĚDCI OŽIVILI PRASTARÉ ORGANISMY

Mimořádný objev se podařil americkým vědcům, kteří nalezli v ledu nad slaným jezerem v Antarktidě v extrémních podmínkách teplot kolem minus 40 stupňů Celsia zmrzlé bakterie a řasy staré 2800 let.
K velkému překvapení badatelů organismy, které nikdy nepřišly do kontaktu se současným životním prostředím, po rozmrazení ožily. Podle vědců jde o vynikající podklady pro studium starodávných forem DNA, jež by mohly pomoci i při hledání projevů života na Marsu.
„Když jsme bakterie a řasy trochu zahřáli, začaly znovu žít,“ řekl vedoucí týmu Peter Doran z univerzity státu Illinios v Chicagu, který v pondělí zveřejnil závěry výzkumu v odborné revui Proceedings of the National Academy of Sciences. Podle něj byly bakterie a řasy z hloubky jedenácti metrů staré přibližně 2800 let, ala ještě mnohem starší mikroorganismy mohou být hlouběji v ledu a také ve slané vodě pod ledovým příkrovem.
Výzkum financuje Národní ústav pro letectví a vesmír, jež by bylo možné využít při hledání života na Marsu. Vědci se domnívají, že pod povrchem planety by mohla být právě jezera zmrzlé vody.

Jak bádání probíhalo?

Tým USA vrtal do ledu nad jezerem Vida v antarktickém údolí McMurdo asi 3200 kilometrů jižně od Nového Zélandu. Toto jezero může být podle Dorana pozemní verzí rezervoárů vody, o nichž vědci soudí, že se nacházejí na Marsu. Šéf týmu uvedl, že zastavili vrtání v hloubce jedenácti metrů, kde nalezli vzorky mikrobů a řas. Dál nechtěli vrtat, aby se nedostali až k vodě jezera v tekutém stavu, jež nebyla ve styku s okolním světem již tisíce let. Vědci chtějí zjistit, zda nejsou nějaké organismy i v této vodě, která nezamrzla díky mimořádně vysoké salinitě. Vylučovala se totiž do ní sůl z ledu vznikajícího v horních vrstvách.
V roce 2004 se chtějí badatelé k jezeru Vida vrátit se sterilními přístroji, vyhloubit zkušební otvor skrz celou, osmnáct metrů silnou ledovou vrstvu a odebrat vzorky přímo ze slané vody v hloubce pod ledem.
„Nechceme kontaminovat jezero,“ řekl Doran. „Najdeme-li v něm život, chceme si být jistí, že jde o životní formy z jezera, nikoliv z našich nástrojů.“ Najdou-li vědci život ve vodě antarktického jezera, bude to život z jednoho z nejextrémnějších prostředí na Zemi, zdůraznil Doran. Poukázal přitom na skutečnost, že voda z jezera Vida není vystavena působení vzduchu ani slunečního záření, má velmi nízkou teplotu a obsah soli sedmkrát vyšší než voda mořská.

PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT