Termiti, Humr Evropský, Běžníkovití

HUMR EVROPSKÝ


Patří mezi desetinožce. Je to největší zástupce recentních raků. Dosahuje délky až 60 cm, váhy několika kilogramů a stáří až 30 let. Má velmi silný krunýř a silná, nestejně velká klepeta. Loví tak, že chodí pomalu po mořském dně. Menším, štíhlejším klepetem uchopí kořist (měkkýše a ostnokožce) a druhým, silnějším ji rozdrtí. Jestliže je ohrožen, může plavat zpět tak, že švihá zadečkovými nohami podobnými pádlům a svým širokým ocasem. Patří mezi noční živočichy. Samička klade každý druhý rok velké množství vajíček. Humr evropský se vyskytuje při pobřeží Atlantického oceánu a Středozemního moře. Patří mezi místní lahůdky, chytá se do sítí , nebo do košů s návnadou. Živý humr je zbarven do tmavě zelena, ale uvařený má červenou barvu.



BĚŽNÍKOVITÍ

Jsou to denní, drobní pavouci, kteří nepředou sítě ani pro lov ani pro úkryt. Velmi rychle běhají a to dozadu i do stran. Nedospělí jedinci mají hlavní podíl na tzv. babím létě .

Jedním ze zástupců je běžník květomilný, který číhá na různý hmyz, který přilétá na květy.



Termiti, česky řečeno všekazi

Délka těla je kolem 1 cm, podobají se mravencům, ale nejsou však s blanokřídlím hmyzem příbuzní. 2 páry podobných blanitých křídel mají síťovitou strukturu bez příčného žilkování. Vývin je proměnou nedokonalou.
Původní vlastí je Amerika. Poměrně nedávno byl tento druh zavlečen do Evropy. Žije zde synantropně v dřevěných stavbách. Na světě je známo asi 2100 druhů všekazů, z nichž v Evropě žijí pouze dva - v.jihoevropský, v. středozemní. Na jihu obývají odumřelé stromy, usídlují se však příležitostně ve stavebním dřevě. Základem kolonie je král a královna. V době před založením kolonie jsou okřídlení. Po skončení rojení ztrácejí křídla, vyhrabou si v měkké půdě úkryt tzv. svatební komůrku, z níž se později stane královská komora, základ každého termiště. Samička naklade malé množství vajíček jako základ budoucí kolonie. Z vylíhlých nymf vznikají první dělníci a vojáci. Při kladení vajíček se královně zvětšuje zadeček až do obrovských rozměrů, takže velikost jí nakonec nedovoluje opustit královskou komůrku. Mohou se dožít věku až několika desítek let. Živí se vším, co je dřevěné nebo obsahuje celulózu.

 

Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=2662