Jeho otec byl brněnský textilní dělník a dlouholetý pracovník dělnického hnutí. Halas se však stal básníkem vnitřních rozporů,vnitřní nejistoty,skepse,která v některých básních dostoupila až k nihilismu.
Vyjadřoval tak úpadkové nálady části inteligence,což nezůstalo bez vlivu na růst naší mladé básnické generace.V jeho sbírkách se odrážejí hrůzy první světové války i třídní rozpory,k nimž se Halas i přes svou věrnou sympatii s chudými a přes vědomí nutného zániku starého světa staví pasivně.
Používá drsného,neharmonického verše,děsivých obrazů hrůzy, zániku a smrti a složité až nesrozumitelné metafory.Docházel až k deformaci jazyka.
Teprve sbírkou "Dokořán" (1936)se Halas aktivně obrátil ke skutečnosti,k současnému boji proti fašizmu(Verše,První Máj ve Špaňelsku,Miřte).Bojovně vlastenecky ladil svou poesii v době mnichovské zrady (Torso naděje 1938) a za okupace mobilisoval národ k svými verši v illegálním Rudém právu,které byly zahrnuty do sbírky "V řadě" (1948).Vlastenecké city posiloval básnickou sbírkou "Naše paní Božena Němcová (1940).Halas přebásnil díla polských klasiků Mickiewicze a Slowackého.
Čerpala jsem z knihy "Nástin dějin české literatury".
Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=3984