Vliv rekreace a cestovní ruch na životní prostředí

Referát, téma: Vliv rekreace a cestovní ruch na životní prostředí

Rozhledněte se kolém svého domu, stále vám ještě kapé kohoutek? Dávaté hromady starých novin do zběru? Když se vás zeptají chcete nákup do igelitu nebo do papíru co řeknete? Jaký je stav naší planety a jaká je budoucnost mezi naším průmyslem, odpady a námy. Jakou šanci má matka příroda? A co se stane až se matka rozzuří?.Před 30léty kdy naší mnozí rodiče se zůčastňovalý různých táboru tehdy pionýrských táborů kde mohly kácet stromy pro své táboráky a používat naftu tehdy se jím zdaly přírodní zdroje téměř nevyčerpatelné.Postupem doby se začína naše technologie čím dál více vyvíjet zdokonalovat a naše technologie je stále více zavislá na těchto přírodních zdrojích jež nám naše rodná planeta poskytuje.Ovšem co se stane když tu nezbude naprosto nic hodnotného?Snad se nám v budoucnu podaří využívat energie z vesmíru, jež budé mít vcelku pozitivní dopad na ekologií celé naší planety to bude jisto jistě ohromujicí objev, který zlepší zdravotní stav miliardy a miliaary lidí.Snad v blízke době se narodí njaký fenomenální génius kterému se podaří tento dosud neřešitelný problém vyřešít a ták změnít stav celé planety.
Obrovská většina lidí nechápe potenciál ekologické katastrofy, která nás čeká a nemají o ní ponětí kazatele které vídamé v Nedělních pořadech a kteří si myslí že ony velmí vážné problemy jako je kontrola držení zbraní a zločinnost a rozpočtový deficit atd. jsou ty největší problémy. Ty jsou zanedbatelné.
Myslím ,že by jsme si měli vzít ve vesmíru 20 let dovolené a dát tuto planetu do pořádku.
Smod, oteplování, jedovaté látky, kyselí déšť, ozonová vrstva, populace, skleníkový efekt.
Všechny tyto příčiny vidáme každý den.Myslím , že máme velký ekologický problém,ale velmí málo lidí to zajíma.Veřejné uvědomění a sílicí ekologické hnutí jsou velmi důležité třeba že mi pochopitelně vadí lidé ,kteří se chtějí stát ekologický uvědomělí, protože to je mo´dní a né proto že je to správné.
Oceány, znečištění moře, řek, potoku a jezer.Zbavujeme se podzemní vody která je pro nás absolutně důležitá a nyní se zbavujeme dalších organizmu na naší planetě, které jsou nezbytnou součástí systému udržující náš život. Začína úbytek světových pralesů tempem jaké zde ještě nebylo.Pokud jde o ozonovou díru jsme jistého pokroku dosáhly.V plátnost vstoupila celosvětová smlouva od níž musí být zastavená výroba freónu.
A co světové oteplování. Je obrovský rozdíl mezi tím zda se teplota změní o 5,10 či 15 stupnu.V průběhu jediného dne což jsme každý z nás již zažily.Nebo zda se změní o 5 stupnů v celosvětovém průměru. 5 stupnů v celosvětovém průměru je rozdíl mezi dneškem a situací kdy v New York bude pokryt 1 km příkrovem ledu.
Tato Země byla tak bohatá tak oplívala vším a byla prostě rájem na zemi a my jsme si řekly to je krásné místo vrhněme se tady a zničme to tady. Je to všechno dohromady jak člověk využíva půdu jak produkuje chemikálie které mohou být jedovaté pro něj i pro náš život vůbec
a možnost změny klimatu. To vše vedlo k tomu , že si někteří z nás dělají určité starostí se života schopností naších přírodních systému v příštích několika 10 ti letí.Osobně pohlížím na lidi jako na červa v jablku my jsme to co všechno tady zničí nakonec se doslova vyvijíme z toho v čem žijeme.Nyní se však zaměřme na populaci.Kolik je vlastně přílíš?
Člověk nemusí být zrovna raketovým konstruktérem na to aby pochopil že neustáli růst znamená ohrožení.Lide jsou krásne bytostí ale né tehdy když se jich velké množství vtěsná do malého prostoru.Čím více lidí tím menší budou kousky koláče které na každého zbudou a když potom nezbudou ty kouský dost velké na to aby lidem vystačily k životu dojde k populační katastrofě.To je základní otázka v pozadí všech ekologických problému. Je naprosto jasné že k dosažení hranici nosné kapacity zeměmkoule nám už dnes tolik nechybí.Co se z toho můžeme naučít o potřebách naší země? Vynálezame spoustu nových technických zlepšení které mán pomohou získat čas k nalezení odpovědí na základní otázky.Ale neexistujé žádné tech.zlepšení které by poskytlo prostou odpověd na světové oteplování neexistujé tech. řešení které by poskytlo odpověd na celkové okysličování. Neexistujé žádné technické řešení které by nám umožnilo zdvojnásobit naše zásoby potravin v příštích 50 letech ačkoli je to přesně to co budeme potřebovat. Technika nám může pomoci nemůže nás však dovést k cíly pokud my sami nebudeme mít potřebnou vůli se touto cestou dát. Pokud chceme tento problém vyřešit musíme se ve skutečností pokusit udělat 3 hlavní věci.První je snížit co nejrychlejí růst světové populace. Dále musíme změnit modely naší spotřeby a to znamená spoustu ekologických změn.To např. znamená postupně jinak projektovat naše města pro potřeby lidí nikoli pro potřeby automobilů.A tím 3 co musíme udělat a co souvisí s naším způsobem spotřeby je změna technologií musíme např. přestát pálit uhlí ve větším množství a přejít na sluneční energií.Musíme tedy začít využívat ekologický šetrnější techniku.
Nikdo z nás neví jak dlouho to potrvá nebo zdali jsme nepřekročily bod z něhož není návratu. Všichní vědci kteří posuzují celosvětovou situací se však domnívají že není čas na jakékoliv plítvaní že pokud v několíka příštích 10 let radikálně nezměníme situací muže si být každý naprosto jist že celou hru prohrajeme a že civilizace v podobě kterou ji známe se zhroutí.
Pokud se tedy nezměníme změní matka příroda nás? Technika nám muže pomoci vyřešit některé problémy ale nebude muset největší změna nástat v nás? Naše budoucnost je v sáce a budoucnost je to v čem hodláme strávit zbytek života.

 

Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=68